środa

Pytania klientek - Pajączki a trądzik różowaty

Ze względu na różne pytania, jakie słyszę codziennie od moich klientów - postanowiłam, że co jakiś czas - na łamach bloga będę odpowiadać na kilka z nich. Więc - jeżeli nurtuje Cię jakieś pytanie, a nie znalazłaś dotąd na nie odpowiedzi.. To trafiłaś w doskonałe miejsce, by zapytać. Zapraszam..
"Słyszałam, że pajączki mogą przekształcić się w trądzik różowaty. Czy to prawda? Marta z Tarnowa".

Niestety prawda - Pani Marto. 

Częste rozszerzanie się i kurczenie naczynek prowadzi do pogrubienia ich ścianek, a w konsekwencji do ich trwałego rozszerzenia się. Jednocześnie wzrasta przepuszczalność ścianek naczyń włosowatych, przez co w przestrzeniach międzykomórkowych tworzą się obrzęki. Powodują one reakcję zapalną, która utrwala zmiany rumieniowe. Na skutek tych wszystkich procesów zwykłe pajączki mogą zmienić się w trudny do leczenia trądzik różowaty.

Aby tego uniknąć, proponowałabym stosowanie Kolagenu Naturalnego firmy Inventia. Wyniki testów wskazują, że Kolagen Naturalny Inventia wzmacnia i uelastycznia skórę. Dzięki temu w znacznym  stopniu łagodzi on objawy trądziku różowatego.

Dawkowanie preparatów wspomagających

Poniżej przedstawiamy zalecane dawkowanie preparatów, które pomogą Ci zwalczyć trądzik różowaty:

• Witaminy z grupy B:
Dawkowanie: tabletka 1x dziennie podczas posiłku.
Uwagi: zaleca się stosowanie preparatu zawierającego po 50 mg witaminy B12 i biotyny, 400 ug kwasu foliowego oraz po 50 mg pozostałych witamin z grupy B.

• Witamina B2:
Dawkowanie: 50 mg dziennie jako uzupełnienie preparatu witamin z grupy B.
Uwagi:  witamina B2 może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu.

• Witamina C:
Dawkowanie: 500 mg 2x dziennie.
Uwagi:  zmniejsz dawkę, jeśli pojawi się biegunka.

• Cynk:
Dawkowanie: 30 mg dziennie.
Uwagi:  jeśli zażywasz preparat cynku ponad miesiąc, przyjmuj również 2 mg miedzi dziennie.

• Oleje rybne:
Dawkowanie: 2 łyżeczki dziennie (czyli 2g nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3).
Uwagi:  można stosować zastępczo łyżkę oleju lnianego. 
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli jednocześnie przyjmujesz środki zmniejszające krzepliwość krwi.

Profilaktyka

Istotne dla uzyskania dobrych efektów leczenia jest wyeliminowanie czynników drażniących i nasilających zmiany. Należy unikać ostrych przypraw, gorących potraw, picia mocnej kawy, herbaty i alkoholu, palenia papierosów, opalania - zarówno w warunkach naturalnych, jak i w solarium. Podrażniać skórę może również wiatr, mróz lub chlorowana woda w basenach.

Rumień, czy poszerzone naczynka można zamaskować, stosując makijaż korekcyjny z wykorzystaniem specjalnych wysoko kryjących pudrów i korektorów (zielony pigment neutralizuje kolor czerwony).

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, leczeniu oraz unikaniu czynników zaostrzających można uzyskać długotrwałe okresy remisji, jednak należy pamiętać iż tendencja do nawrotów trądziku różowatego niestety pozostaje.

Zaobserwowane objawy mogą powstrzymać rozwój choroby..

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, której pierwszym etapem są przejściowe zaczerwienienia, przechodzące z czasem w rumień. Następnie pojawiają się widoczne na skórze rozszerzone naczynka. Po pewnym czasie rumień się utrwala, występują na nim grudki lub krostki (to drugi stopień choroby - tzw. postać grudkowo-krostkowa). Może też pojawić się stan zapalny spojówek (łzawienie, pieczenie, obrzęk). Faza trzecia to postać przerosła - na skórze nosa widoczne są guzy i guzki, twarz staje się zniekształcona.

Na szczęście trądzik różowaty można leczyć!!! Dermatolodzy podkreślają, iż skuteczność terapii zależy jednak w dużym stopniu od pacjenta.

Coś dziwnego dzieje się z naszą skórą? Zaczynamy mieć problemy z naczynkami? Działajmy (!!), zanim kosmetyki trzeba będzie zastąpić antybiotykami. Profilaktyka to przy trądziku różowatym podstawa sukcesu.

Choć bezpośrednie przyczyny choroby nie są do końca ustalone, najczęściej trądzik różowaty, tak jak cerę naczyniową, dostajemy w prezencie od natury.

To schorzenie jest więc na ogół kwestią genetyki. Często powiązane jest z tendencją do nadciśnienia, czego wynikiem jest złe mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. Kobiety zapadają na trądzik różowaty stosunkowo częściej niż mężczyźni, choć to raczej u panów występuje trzecia faza choroby.

Na trądzik różowaty często chorują osoby: nadpobudliwe, nerwowe, niecierpliwe, żyjące w stresie, a jego nasilenie mogą powodować czynniki hormonalne (częściej występuje u kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne oraz w okresie menopauzy) i infekcyjne (roztocza, bakterie, drożdżaki). Pierwsze objawy pojawiają się u kobiet po 30. roku życia.