środa

Pytania klientów..

Odpowiedzi na kilka Twoich pytań..
"Czy trądzik różowaty może być źle zdiagnozowany?"

Raczej nie. Są typowe objawy, które jasno wskazują na tę właśnie chorobę. Ale bardzo podobne do trądziku różowatego zmiany, umiejscowione w okolicy ust, mogą być wywołane częstym stosowaniem (miejscowym) silnych maści sterydowych. Mamy wtedy do czynienia z zapaleniem około-ustnym. W tym przypadku, należy natychmiast odstawić maści sterydowe i leczyć, jak w trądziku różowatym.
"A jakie zabiegi wybrać w salonie kosmetycznym?"

Zabiegi kosmetyczne mają na celu wzmocnienie systemu immunologicznego skóry, łagodzenie podrażnień i zaczerwienień wywołanych przez leki dermatologiczne oraz samą chorobę. Ponieważ jednym z objawów są rozszerzające się i pękające naczynka krwionośne na twarzy, można je zamykać specjalną igłą (elektrokoagulacja). Zalecam też wzmacniać naczynka maskami z arniki i alg z dodatkiem rutyny oraz witaminy C, oczyszczać cerę ultradźwiękami.

Trądzik różowaty w terapii ziołowej - cz. 3

Następną propozycją maseczki, która wspomaga leczenie trądziku różowatego jest maseczka ze skrzypu pospolitego. Aby ją przygotować wystarczy 1 łyżka skrzypu i 1 szklanka wrzącej wody. Ziele zalewamy wrzątkiem, odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Otrzymaną papkę nakładamy na twarz; pozostawiamy na ok. 10 minut.

Skrzyp pospolity - zawiera w zielu znaczne ilości krzemionki oraz flawonoidy, dlatego przygotowane z nich maseczki i toniki działają oczyszczająco, mocno ściągająco i rewitalizująco. Należy jednak pamiętać, aby nie nakładać na skórę delikatną, suchą i z popękanymi naczynkami krwionośnymi.

Przy trądziku różowatym wskazane jest stosowanie płynu do przemywania z bzu czarnego, który sporządzamy w sposób następujący: 1 litrem wrzącej wody zalewamy owoc bzu czarnego i pozostawiamy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie przecedzamy i przemywamy twarz lekko ciepłym płynem.
Bez czarny - wykazuje działanie zmiękczające i oczyszczające dzięki zawartości śluzów, garbników i glikozydu sambunigryna.

W przypadku osób, które nie mogą myć twarzy wodą, ze względu na podrażnienie, wskazane jest stosowanie oleju z oliwek, bądź oleju lnianego zmieszanego z wodą wapienną. Wskazane są również specjalnie przygotowane kąpiele. Oto przepis na jedną z nich: 2 łyżki kory dębu, 2 łyżki kłączy tataraku, 5 litrów wody.

Zioła mieszamy, zalewamy wodą i ogrzewamy pod przykryciem przez 20 minut. Po czym odstawiamy na 10 minut, przecedzamy, odwar wlewamy do wanny wypełnionej już ciepłą wodą. Czas trwania takiej kąpieli powinien wynosić około 15 minut.

Trądzik różowaty w terapii ziołowej - cz. 2

W leczeniu miejscowym trądziku różowatego - bardzo wskazana jest maseczka ogórkowa, którą możemy przygotować wg następującego przepisu: Bierzemy 1 średniej wielkości ogórek, myjemy go, obieramy ze skórki i kroimy w plasterki, które nakładamy na twarz. Po 15-20 minutach zdejmujemy i nakładamy, np. Tormentiol. Maseczka ta jest szczególnie wskazana w przypadku wykwitów grudkowych i teleangiektazji.

Ponieważ ogórek uprawny - bogaty jest w takie związki, jak: witaminy, chlorofil, kwasy organiczne; to maseczka wykonana z plasterków tego warzywa - działa oczyszczająco, ściągająco i wybielająco na skórę twarzy.

Również dobra jest maseczka podbiałowa, którą robimy w sposób następujący: garść liści podbiału pospolitego myjemy i mielimy. Otrzymaną papkę nakładamy na zmienione chorobowo miejsca na twarzy. Maseczka ta wspomaga leczenie trądziku i jednocześnie poprawia wygląd skóry twarzy.

Podbiał pospolity - jest surowcem zawierającym znaczne ilości śluzu. Obecność tego składnika pozwala na uzyskanie efektu kojącego i gojącego oraz zabezpieczaniu skóry przed pękaniem naczynek krwionośnych.

Trądzik różowaty w terapii ziołowej - cz. 1

Leczenie trądziku różowatego stanowi poważny problem i z reguły wymaga wiele czasu oraz cierpliwości. Tabletki, kremy, maści, ect. to nie jedyne rozwiązania w leczeniu tego schorzenia. Niektórzy stosują także terapię ziołową, która w wielu przypadkach jest skuteczna i wystarczająca a niekiedy zaś po prostu wspomagająca.

Ważnym preparatem ziołowym jest rumianek pospolity - należy on do roślin olejkowych. Głównymi składnikami olejku są: chamazulen, farnezen i bisabolol. Przetwory z rumianku działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwbakteryjnie.

W leczeniu miejscowym preparaty ziołowe są stosowane pomocniczo, np. kompres rumiankowy, który możemy sami sobie przygotować wg następującego przepisu:
1 łyżka kwiatów rumianku pospolitego,
1 szklanka wrzącej wody.
Kwiaty zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem przez 15 min., następnie przecedzamy. W otrzymanym naparze moczymy gazę, wyciskamy i nakładamy na twarz. Kompres trzymamy przez ok. 20 min. Następnie gazę zdejmujemy a na twarz nakładamy odpowiednie żele, kremy.

Innym preparatem jest kasztanowiec zwyczajny, który można przyjmować w postaci naparu bądź tabletek. Zawiera on znaczne ilości glikozydów saponinowych, kumaryn (eskulinę) i garbników, które to związki działają uszczelniająco oraz uelastyczniająco na ściany włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto przetwory z kasztanowca usprawniają krążenie obwodowe, poprawiają ukrwienie tkanki podskórnej i skóry.

Skóra z trądzikiem różowatym..

Jeżeli będziemy dbać o skórę z trądzikiem różowatym, to możemy poprawić jej stan nawet na kilka lat, dermatolodzy jednak zaznaczają, jak wiele zależy od naszego trybu życia.

Chorobę można doprowadzić do stanu remisji, lecz skłonność do niej pozostaje.
Dlatego warto przestrzegać kilku rzeczy, których skóra ze skłonnością do trądziku różowatego nie lubi:
   mrozu, wiatru, ostrego słońca, wysokiej temperatury, np. w saunie, solarium, podczas gorącej kąpieli;
  
nagłych zmian temperatur;
  
jarzeniowego światła;
  
suchych pomieszczeń;
 
• ostrych przypraw, kawy, alkoholu (wówczas naczynia krwionośne jeszcze bardziej się rozszerzają), nikotyny;
 
• nieumiejętnej pielęgnacji - kremów bez wysokich filtrów ochronnych, kosmetyków z alkoholem (nieodpowiednich kosmetyków), mocnego pocierania twarzy ręcznikiem, a także gruboziarnistych peelingów.