środa

Trądzik? - Mnie to nie dotyczy. A jednak..

Zaczyna się niewinnie - od rumieńca. Obejmuje on czoło, nos, brodę i policzki, ale po jakimś czasie znika. Myślimy więc, że odpowiedzialny za to jest najprawdopodobniej stres, zmiany temperatury, zimny wiatr, alkohol, kawa albo gorące i pikantne potrawy. Traktujemy zaczerwienienie, jako mały defekt kosmetyczny.

Rumieniec zaczyna się jednak pojawiać coraz częściej, skóra robi się cieńsza, nadreaktywana, piecze, a podczas zabiegów pielęgnacyjnych czujemy za każdym razem dyskomfort albo jeszcze gorzej – pojawia się nietolerancja na kosmetyki.


Uwaga, nie lekceważmy tego
! Wybierzmy się do dermatologa i opowiedzmy mu o swoich spostrzeżeniach. Niewykluczone, że to pierwszy objaw trądziku różowatego – tzw. prerosacea (stan przed rosacea), kiedy dochodzi do wzmożonej wrażliwości naczyń krwionośnych.

Pytania klientek - Ciąża a trądzik różowaty

W dzisiejszej poczcie znalazłam bardzo ciekawy e-mail z unikalnym pytaniem. Oto treść..
"Witam, Dermatolog stwierdził u mnie trądzik różowaty i przepisał Erythromycyne. Jestem w 35 tygodniu ciąży. Czy biorąc antybiotyk nie zaszkodzę dziecku? Czy coś poza nim mogę jeszcze stosować? Ela."
Pani Elu, przy stosowaniu antybiotyku podczas ciąży - istnieje pewne niebezpieczeństwo dla dziecka. Jednak skoro lekarz Pani go przepisał, to znaczy, że chyba nie ma innego wyjścia. Proponowałabym jednak zastosowanie Kolagenu Naturalnego firmy Inventia, który jest bezpieczny i dla Pani i dla dziecka.

Wyniki testów wskazują, że Kolagen Naturalny Inventia wzmacnia i uelastycznia skórę. Dzięki temu w znacznym  stopniu łagodzi on objawy trądziku różowatego.

Jaki stosować Kolagen Naturalny przy trądziku różowatym? Trądzik różowaty jest schorzeniem dotyczącym głównie skóry twarzy. Do pielęgnacji twarzy używamy Kolagen Platinum, przy pielęgnacji ciała stosujemy Kolagen Silver.

Jak leczyć trądzik różowaty? Przede wszystkim powinniśmy wzmocnić kruche naczynka. Podstawowym spoiwem delikatnych naczynek jest Kolagen Naturalny. Dobre efekty dają też peelingi chemiczne, które pogrubiają naskórek, a także preparaty zmniejszające przepuszczalność skóry. Im skóra mocniejsza, tym rzadziej dochodzi do nawrotów.
Chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów na ten temat, zapraszam na stronę: Trądzik Różowaty

Poznaj, jaki jest Twój rodzaj cery!

Każda z nas pragnie, by jej skóra była zdrowa, gładka i pełna blasku. Jeśli chcesz to osiągnąć, sprawdź, jaka pielęgnacja jest odpowiednia dla Twojego rodzaju cery. Najpierw ustal, jaki masz typ skóry - pomoże Ci to zrobić nasz test.

1. Kiedy wstajesz rano Twoja skóra jest:
a. Błyszcząca, świeci się na prawie całej powierzchni. (cera tłusta)
b. Zauważasz nowe wykwity z ropną wydzieliną na skórze. (cera trądzikowa)
c. Wyraźnie bardziej błyszczy się w pasie czoła, nosa, brody (strefa T). (cera mieszana)
d. Nie błyszczy się, ale w niektórych miejscach się łuszczy. (cera sucha)
e. Nie różni się niczym od wyglądu w ciągu dnia, ani się nie błyszczy, ani nie łuszczy. (cera normalna)

2. Zaraz po umyciu wodą i osuszeniu ręcznikiem:
a. Skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta, czasem nawet lekko piecze. (
cera sucha)
b. Strefa T już się nie błyszczy, ale na policzkach pojawiło się uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia. (
cera mieszana)
c. Czuję się świeżo, twarz się nie błyszczy, ani nie jest już tłusta w dotyku. (
cera tłusta)
d. Łatwiej otwierają się pory w których zbiera się ropna wydzielina. (
cera trądzikowa)
e. Skóra jest odświeżona, a poza tym bez zmian. (
cera normalna)

3. Gdy przyjrzysz się swojej twarzy:
a. Zauważysz zaskórniki otwarte (wągry) i zamknięte (małe białe grudki) na twarzy. (
cera tłusta)
b. Zauważasz bez dokładnego przyglądania się skórze ciągle nowe miejsca, w których tworzą się małe lub większe ropne krostki, zaskórniki są duże, czasem ciemnego koloru. (
cera trądzikowa)
c. Dostrzegasz zaskórniki jedynie w strefie T. (
cera mieszana)
d. Nie widzisz zaskórników, ale w niektórych miejscach masz przesuszone, czerwone lub łuszczące się pola. (
cera sucha)
e. Skóra jest gładka - bez żadnych krostek, plamek czy zaskórników. (
cera normalna)
f. Zauważasz, że staje się mniej elastyczna i pokazują się pierwsze zmarszczki. (
cera dojrzała)

4. Kiedy chwycisz palcami skórę, odciągniesz ją, a następnie puścisz:
a. Skóra bardzo szybko wróci do swojego pierwotnego stanu. (
cera normalna)
b. Skóra nieco wolniej wróci do swojego pierwotnego stanu.
c. Skóra powoli wróci do swojego pierwotnego stanu.

5. Czy po wypiciu gorącego napoju, zjedzeniu pikantnej potrawy, w upalny dzień lub w stresie zdarza się, że pojawiają się na twojej skórze drobne czerwone „pajączki” lub rumień (zaczerwienienie), który utrzymuje się przez dłuższy czas?
a. Tak. (
cera naczynkowa)
b. Nie.

6. Czy po nałożeniu nieodpowiedniego preparatu na twarz Twoja skóra zaczyna piec, swędzieć czy czerwienieć, a czasem pojawia się wysypka?
a. Tak. (
cera wrażliwa)
b. Nie.

7. Czy po kieliszku czerwonego wina lub gdy szybko wejdziesz z zimnego do ciepłego pomieszczenia oblewa Twoje policzki gorący rumieniec, którego w żaden sposób nie możesz powstrzymać?
a. Tak. (
cera skłonna do trądziku różowatego)
b. Nie.

Mity dotyczące trądziku

Łatwo się zgubić w morzu środków na trądzik różowaty zalewających rynek kosmetyczny. Zanim się zdecydujesz na jakiś sposób, warto sprawdzić, czy jest on skuteczny. Oto lista ośmiu najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących leczenia trądziku różowatego:
  • Mit pierwszy: Wyciśnij go!
Wyciskanie pryszczy to nic dobrego. Najczęściej kończy się to powiększeniem stanu zapalnego i większymi problemami. Tak więc o zdrapywaniu, wyciskaniu i wyduszaniu należy zapomnieć.
  • Mit drugi: Przejdzie samo, czyli trądzik to pryszcz.
To prawda, że pospolite odmiany trądziku nie są groźne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie zawsze trądzik "przechodzi sam". Nieleczony potrafi dokuczać długimi latami. Poza tym, nie można zapominać, że to nie tylko problem dla skóry. Trądzik wpływa także na ogólne samopoczucie i samoocenę. Dlatego też nie wolno go bagatelizować.
  • Mit trzeci: Możesz obwiniać swoich rodziców - to - czy i kiedy wystąpi u Ciebie trądzik zapisane jest w genach.
Jeżeli którykolwiek z Twoich rodziców miał trądzik, to większe jest ryzyko wystąpienia u Ciebie tego typu zmian skórnych.
  • Mit czwarty: Dieta.
Przez lata wpływ diety na rozwój trądziku był przeceniany. Ostatnie badania Amerykańskiej Akademii Dermatologii wykazują, że zdrowa dieta jest wprawdzie warunkiem koniecznym do utrzymania skóry w dobrej kondycji, ale jednocześnie nie ma dowodów, żeby jakiekolwiek jedzenie powodowało trądzik. Zdrowa skóra potrzebuje zatem witamin (A, B-2, B-3, E) i minerałów (cynk). Nie popadajmy jednak w szaleństwo - to nie jedzenie powoduje trądzik. Oczywiście, istnieją pewne indywidualne uwarunkowania, ale w takim przypadku jedyną metodą jest obserwacja reakcji własnego organizmu.
  • Mit piąty: Trądzik a infekcje.
Trądzik nie jest chorobą zakaźną i nie można zarazić się nim od innych osób, ale nie należy używać wspólnych kosmetyków, ręczników itp.
  • Mit szósty: Słońce.
Dawniej zalecano opalanie się, jako terapię przeciwko trądzikowi. Okazuje się jednak, że słońce nie wypływa najlepiej na chorą skórę. Zwykle widać wprawdzie krótkotrwałą poprawę, jednak po jakimś czasie (zwykle po zakończeniu lata) trądzik powraca, często w większym natężeniu. Rozsądnym kompromisem jest zatem ostrożne i umiarkowane opalanie się - zresztą nie tylko ze względu na trądzik.
  • Mit siódmy: Kobiety i mężczyźni w równej mierze są podatni na trądzik.
Kobiety są bardziej podatne na trądzik. Według dermatologa Katie Rodan, 40-50 procent dorosłych kobiet miewa comiesięczne wysypy zmian trądzikowych, co wynika z wahań stężeń hormonów - zarówno dobowych, tygodniowych, jak i miesięcznych.
  • Mit ósmy: Trądzik bierze się ze złej higieny.
Nic bardziej mylnego. Jednakże warto pamiętać, że odpowiednia higiena pomaga w zwalczaniu trądziku. Nie wolno jednak przesadzać. Stosowanie z nadmierną częstotliwością kosmetyków może pozbawić skóry naturalnej równowagi i osłabić jej ogólny stan. Nadmierne wysuszenie i podrażnienie powodować może wzrost występowanie objawów trądziku.