środa

Zmiany trądzikowe

Zmiany trądzikowe niestety nasilają się w różnych sytuacjach. Jednym z istotniejszych czynników są wahania hormonalne oraz codzienna higiena.

  * Ciąża
Wpływ ciąży na przebieg i nasilenie trądziku nie jest jednoznaczny. Wśród badanych kobiet ciężarnych, obserwowano zarówno zaostrzenie, jak i poprawę zmian skórnych.
  * Stres
Opinie dotyczące wpływu stresu na pojawienie się zmian trądzikowych nie są jednoznaczne. Jednakże wielu pacjentów skarży się na pojawienie lub nasilenie zmian trądzikowych w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Może ono towarzyszyć takim sytuacjom, jak egzamin, ubieganie się o pracę czy występ przed szerszą publicznością.

  * Cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy ma niewątpliwie bardzo duży wpływ na rozwój zmian trądzikowych. Aż 70 proc. kobiet podaje pojawienie się lub nasilenie zmian skórnych na tydzień przed krwawieniem miesiączkowym, wykwity utrzymują się ok. 7-10 dni.

  * Dieta
Nie ma cudownej diety, która leczyłaby trądzik. Zalecane jest jednak racjonalne odżywianie z dużą ilością warzyw i owoców oraz unikanie pewnych potraw, takich jak owoce morza czy ostro przyprawione dania. Wskazane jest uzupełnianie niepełnowartościowej diety witaminami, szczególnie tymi z grupy B. Oprócz diety ważny jest aktywny wypoczynek i sen.

Pytania klientek - Czy Trądzik Różowaty jest zaraźliwy?

Jedna z czytelniczek, nadesłała ostatnio takie oto zapytanie: 
"Witam. Lekarz stwierdził u mojego chłopaka Trądzik Różowaty. Czy w jakiś sposób mogę się nim zarazić?" Marta W. z Łomży.

Nie - Trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną, a przewlekłą. 
Trądzik nie jest klasyfikowany, jako choroba zakaźna i nie ma dowodów, że może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt ze skórą. Ważne jest, aby podkreślić, że genetyka nie odgrywa roli w rozwoju trądziku różowatego. Dlatego obawy są bezpodstawne.. Ale zachorować może każdy między 30 a 50 rokiem życia.

Wybieraj kosmetyczkę z rozwagą!

Lekarz - lekarzowi nie równy, tak samo jest w przypadku kosmetyczki. Jednak, aby rozpocząć walkę  z chorobą, potrzebna jest wizyta i u dermatologa, i u kosmetyczki. Nie jest przecież obojętne, w czyje ręce oddasz swoją skórę. 

Na różnych naukowych sympozjach, zjazdach dermatologów czy kosmetologów - można usłyszeć opinie, że wiele gabinetów kosmetycznych próbuje wyręczyć lekarza w leczeniu trądziku różowatego. Skutki taniej "twórczości", są dla skóry bardzo niebezpieczne. Zatem, jeśli nawet nasz lekarz uzna, że dobrze zrobi naszej skórze seria specjalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, nie radzę wchodzić do pierwszego napotkanego po drodze salonu. Warto najpierw upewnić się, jaką ma renomę, jakie oferuje zabiegi dla cery z trądzikiem różowatym.

Kosmetologia w ostatnim czasie dopracowała się wielu sposobów pomocy tak nadwrażliwej skórze, jaką bez wątpienia jest ta dotknięta "rosacae". Cera potrzebuje wyciszenia, ukojenia, zmniejszenia jej wrażliwości. Sporo jest również kosmetyków, które temu sprzyjają. 

Jeżeli twierdzisz, że bez paru filiżanek mocnej kawy czy herbaty nie da się żyć - to już od dziś zapomnij o nałogu, bo właśnie dzięki niemu, po jakimś czasie, nie dasz rady już funkcjonować. Na cenzurowanym są nie tylko te napoje, ale również wszelkie używki, a zwłaszcza alkohol. Obecność w naszym organizmie tego ostatniego, może spowodować prawdziwą rewolucję w skórze twarzy "rosacae", zniweczyć wielotygodniowy trud leczenia.

Tak nadwrażliwej skórze - generalnie nie sprzyjają - napoje oraz potrawy zbyt gorące. Nie lubi ona ostrych przypraw. Nie dla nie długie wylegiwanie się w wannie ze zbyt gorącą wodą, sauną, gwałtowne zmiany temperatury. Niekorzystnie odbija się na jej kondycji stres, duży wysiłek fizyczny.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania przy cerze ze skłonnością do trądziku różowatego:
- Unikaj słońca i solarium;
- Unikaj sytuacji stresowych;
- Unikaj mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą;
- Unikaj mydeł barwionych, zapachowych oraz z zawartością alkoholu;
- Unikaj gorących napojów, pikantnych i gorących potraw, alkoholu, kawy;
- Uważaj na leki z kortykosteroidami fluorowanymi, a także ma wszystkie rozszerzające naczynka;
- W czasie wysiłku fizycznego nie dopuszczaj do przegrzania twarzy;
- Nie stosuj peelingów ziarnistych;
- Nie stosuj maseczek typu "peel off", ani trudno zmywających się;
- Nie korzystaj z sauny;
- Nie wychodź z domu bez uprzedniego zabezpieczenia cery kremem ochronnym.
- Jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany na skórze twarzy nie lekceważ problemu!