środa

Do czego można użyć kiełków?

Kiełki rzeżuchy mają specyficzny smak, a także, charakterystyczny zapach. Tak naprawdę nazywa się "pieprzyca siewna”. Świeża jest bardzo smaczna, dodawana do kanapek. Pasuje do różnych sałatek, zup ziołowych, drobiu i ryb.

Sałatka pekińska z kiełkami soczewicy na gorąco:
  1. dwa opakowania kiełków soczewicy, 
  2. kilka dużych liści kapusty pekińskiej, 
  3. duża czerwona cebula, 
  4. dwa średnie ząbki czosnku, 
  5. tymianek, 
  6. jedna łyżka soku z cytryny, 
  7. dwie łyżki oliwy, 
  8. sól, pieprz.
Cebulę pokroić w cienkie plastry, czosnek roznieść, kapustę poszatkować. Na rozgrzaną oliwę włożyć cebulę, czosnek i tymianek, smażyć ok. trzech minut. Dodać kapustę i kiełki, wszystko wymieszać. Na koniec dodać sok z cytryny (można także dodać skórkę z cytryny). Doprawić do smaku.

Kiełki rzeżuchy

Przy wyczerpaniu organizmu w okresie zimowo-wiosennym, doskonałą pomocą jest nasza słynna wielkanocna roślina - rzeżucha. 

Kiełki rzeżuchy usuwają nagromadzone w ciągu zimy toksyny i wzbogacają organizm w cały zestaw cennych witamin i minerałów. Kiełki zbóż i roślin warzywnych są źródłem cennych oraz niezbędnych substancji odżywczych, zwłaszcza, gdy brakuje świeżych, sezonowych, warzyw i owoców. 

W nasionach niektórych roślin, znajdują się wartościowe składniki, które uaktywniają się w trakcie kiełkowania. Spożywane regularnie mają właściwości lecznicze. Działają przeciwmiażdżycowo, regenerująco i odmładzająco. Na przykład kiełki soczewicy dostarczają kwasu foliowego, który powoduje prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego w okresie ciąży, a kiełki lucerny są dobre dla kobiet karmiących i dla tych, którzy nie jedzą mięsa. Kiełki rzeżuchy obfitują w witaminę C, gromadzi się jej tyle, co w soku z cytryny. Poza tym jest źródłem witamin A, B, K i E; a także zawiera sole mineralne, żelazo, magnez, chrom, wapń, a także łatwo przyswajalny jod. 

Dietetycy zalecają jedzenie rzeżuchy, przez cały rok, nie tylko w okresie świąt. Obniża poziom cukru we krwi (dobra dla cukrzyków), wspomaga pracę trzustki, leczy trądzik i inne dolegliwości dermatologiczne. Pomaga osobom z nadwagą, usprawniając przemianę materii. Wskazane jest regularne jedzenie rzeżuchy przy bronchicie, reumatyzmie, chorobach wieńcowych i zaburzeniach krążenia. Ostry jej smak poprawia apetyt u dzieci.