W pierwszej fazie schorzenia dominuje krótkotrwały, utrzymujący się kilka minut rumień. Z biegiem czasu wykazuje on tendencję do stopniowego utrwalania się. W poszczególnych fazach klinicznych trądziku różowatego stwierdza się różnorodne nasilenie rumienia pod względem czasu trwania oraz lokalizacji. W fazie napadowego rumienia - rumień dotyczy centralnej części twarzy. Rzadziej można go obserwować na skórze szyi oraz klatce piersiowej w kształcie litery V.
W I fazie klinicznej, rumień trwa od kilku godzin do kilku dni. Dochodzi do stopniowego tworzenia teleangiektazji, które lokalizują się głównie na twarzy, a także na szyi.
W II stadium, poza wykwitami grudkowo-krostkowymi oraz teleangiektazjami, stwierdza się przetrwały rumień w typowej lokalizacji w obrębie twarzy.
W III fazie dominują grudki, krosty i naciekowe guzki z towarzyszącym często obrzękiem oraz utrwalony, głęboki rumień i bardzo liczne teleangiektazje głównie w obrębie nosa.
W aspekcie napadowego, a następnie utrwalonego rumienia ważna jest profilaktyka oraz leczenie rumienia. Pacjent z trądzikiem różowatym powinien stosować odpowiednią dietę (unikanie spożywania wybranych produktów mogących zaostrzać przebieg schorzenia, do których należą m.in. wątróbka, sery, groszek, awokado, banany, słodycze, przyprawy, wina i inne alkohole) oraz unikać stresu.
Ze względu na nasilanie się zmian po czynnikach pogodowych - słońcu, wietrze, wilgotności i wysokiej temperaturze pacjenci powinni stosować odpowiednie zabezpieczenia (kremy z filtrami UV, maseczki, kamuflaże ochronne).
Zaleca się unikanie przegrzewania i nadmiernego ochładzania; m.in. podczas korzystania z sauny, gorących kąpieli. Ważnym jest ponadto wykonanie badań wykluczających ogniska infekcji, zakażenie Helicobacter pylori oraz wyrównanie zaburzeń hormonalnych - z wdrożeniem odpowiedniej farmakoterapii w zależności od stanu klinicznego choroby oraz dolegliwości towarzyszących.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj ten wpis