środa

Trądzik różowaty w terapii ziołowej - cz. 1

Leczenie trądziku różowatego stanowi poważny problem i z reguły wymaga wiele czasu oraz cierpliwości. Tabletki, kremy, maści, ect. to nie jedyne rozwiązania w leczeniu tego schorzenia. Niektórzy stosują także terapię ziołową, która w wielu przypadkach jest skuteczna i wystarczająca a niekiedy zaś po prostu wspomagająca.

Ważnym preparatem ziołowym jest rumianek pospolity - należy on do roślin olejkowych. Głównymi składnikami olejku są: chamazulen, farnezen i bisabolol. Przetwory z rumianku działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwbakteryjnie.

W leczeniu miejscowym preparaty ziołowe są stosowane pomocniczo, np. kompres rumiankowy, który możemy sami sobie przygotować wg następującego przepisu:
1 łyżka kwiatów rumianku pospolitego,
1 szklanka wrzącej wody.
Kwiaty zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem przez 15 min., następnie przecedzamy. W otrzymanym naparze moczymy gazę, wyciskamy i nakładamy na twarz. Kompres trzymamy przez ok. 20 min. Następnie gazę zdejmujemy a na twarz nakładamy odpowiednie żele, kremy.

Innym preparatem jest kasztanowiec zwyczajny, który można przyjmować w postaci naparu bądź tabletek. Zawiera on znaczne ilości glikozydów saponinowych, kumaryn (eskulinę) i garbników, które to związki działają uszczelniająco oraz uelastyczniająco na ściany włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto przetwory z kasztanowca usprawniają krążenie obwodowe, poprawiają ukrwienie tkanki podskórnej i skóry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj ten wpis