środa

Trądzik różowaty w terapii ziołowej - cz. 3

Następną propozycją maseczki, która wspomaga leczenie trądziku różowatego jest maseczka ze skrzypu pospolitego. Aby ją przygotować wystarczy 1 łyżka skrzypu i 1 szklanka wrzącej wody. Ziele zalewamy wrzątkiem, odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Otrzymaną papkę nakładamy na twarz; pozostawiamy na ok. 10 minut.

Skrzyp pospolity - zawiera w zielu znaczne ilości krzemionki oraz flawonoidy, dlatego przygotowane z nich maseczki i toniki działają oczyszczająco, mocno ściągająco i rewitalizująco. Należy jednak pamiętać, aby nie nakładać na skórę delikatną, suchą i z popękanymi naczynkami krwionośnymi.

Przy trądziku różowatym wskazane jest stosowanie płynu do przemywania z bzu czarnego, który sporządzamy w sposób następujący: 1 litrem wrzącej wody zalewamy owoc bzu czarnego i pozostawiamy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie przecedzamy i przemywamy twarz lekko ciepłym płynem.
Bez czarny - wykazuje działanie zmiękczające i oczyszczające dzięki zawartości śluzów, garbników i glikozydu sambunigryna.

W przypadku osób, które nie mogą myć twarzy wodą, ze względu na podrażnienie, wskazane jest stosowanie oleju z oliwek, bądź oleju lnianego zmieszanego z wodą wapienną. Wskazane są również specjalnie przygotowane kąpiele. Oto przepis na jedną z nich: 2 łyżki kory dębu, 2 łyżki kłączy tataraku, 5 litrów wody.

Zioła mieszamy, zalewamy wodą i ogrzewamy pod przykryciem przez 20 minut. Po czym odstawiamy na 10 minut, przecedzamy, odwar wlewamy do wanny wypełnionej już ciepłą wodą. Czas trwania takiej kąpieli powinien wynosić około 15 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj ten wpis