środa

Mity dotyczące trądziku

Łatwo się zgubić w morzu środków na trądzik różowaty zalewających rynek kosmetyczny. Zanim się zdecydujesz na jakiś sposób, warto sprawdzić, czy jest on skuteczny. Oto lista ośmiu najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących leczenia trądziku różowatego:
  • Mit pierwszy: Wyciśnij go!
Wyciskanie pryszczy to nic dobrego. Najczęściej kończy się to powiększeniem stanu zapalnego i większymi problemami. Tak więc o zdrapywaniu, wyciskaniu i wyduszaniu należy zapomnieć.
  • Mit drugi: Przejdzie samo, czyli trądzik to pryszcz.
To prawda, że pospolite odmiany trądziku nie są groźne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie zawsze trądzik "przechodzi sam". Nieleczony potrafi dokuczać długimi latami. Poza tym, nie można zapominać, że to nie tylko problem dla skóry. Trądzik wpływa także na ogólne samopoczucie i samoocenę. Dlatego też nie wolno go bagatelizować.
  • Mit trzeci: Możesz obwiniać swoich rodziców - to - czy i kiedy wystąpi u Ciebie trądzik zapisane jest w genach.
Jeżeli którykolwiek z Twoich rodziców miał trądzik, to większe jest ryzyko wystąpienia u Ciebie tego typu zmian skórnych.
  • Mit czwarty: Dieta.
Przez lata wpływ diety na rozwój trądziku był przeceniany. Ostatnie badania Amerykańskiej Akademii Dermatologii wykazują, że zdrowa dieta jest wprawdzie warunkiem koniecznym do utrzymania skóry w dobrej kondycji, ale jednocześnie nie ma dowodów, żeby jakiekolwiek jedzenie powodowało trądzik. Zdrowa skóra potrzebuje zatem witamin (A, B-2, B-3, E) i minerałów (cynk). Nie popadajmy jednak w szaleństwo - to nie jedzenie powoduje trądzik. Oczywiście, istnieją pewne indywidualne uwarunkowania, ale w takim przypadku jedyną metodą jest obserwacja reakcji własnego organizmu.
  • Mit piąty: Trądzik a infekcje.
Trądzik nie jest chorobą zakaźną i nie można zarazić się nim od innych osób, ale nie należy używać wspólnych kosmetyków, ręczników itp.
  • Mit szósty: Słońce.
Dawniej zalecano opalanie się, jako terapię przeciwko trądzikowi. Okazuje się jednak, że słońce nie wypływa najlepiej na chorą skórę. Zwykle widać wprawdzie krótkotrwałą poprawę, jednak po jakimś czasie (zwykle po zakończeniu lata) trądzik powraca, często w większym natężeniu. Rozsądnym kompromisem jest zatem ostrożne i umiarkowane opalanie się - zresztą nie tylko ze względu na trądzik.
  • Mit siódmy: Kobiety i mężczyźni w równej mierze są podatni na trądzik.
Kobiety są bardziej podatne na trądzik. Według dermatologa Katie Rodan, 40-50 procent dorosłych kobiet miewa comiesięczne wysypy zmian trądzikowych, co wynika z wahań stężeń hormonów - zarówno dobowych, tygodniowych, jak i miesięcznych.
  • Mit ósmy: Trądzik bierze się ze złej higieny.
Nic bardziej mylnego. Jednakże warto pamiętać, że odpowiednia higiena pomaga w zwalczaniu trądziku. Nie wolno jednak przesadzać. Stosowanie z nadmierną częstotliwością kosmetyków może pozbawić skóry naturalnej równowagi i osłabić jej ogólny stan. Nadmierne wysuszenie i podrażnienie powodować może wzrost występowanie objawów trądziku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj ten wpis